Профнастил є прекрасним покрівельним матеріалом, який має безліч переваг. Тому його досить часто вибирають для будівництва котеджів, приватних будинків та інших будівель. Варто відзначити, що дахи з профнастилу чудово виглядають, довговічні та відрізняються високим ступенем міцності. Але потрібно пам’ятати, що всі ці характеристики можуть бути в повній мірі розкриті тільки якщо дах правильно змонтований.
Коли виникають проблеми?
Усі дефекти покрівлі стають результатами помилок, які допускаються на етапах:
- розробки проекту з розрахунку матеріалів для його здійснення;
- підбору типу та розміру листів профнастилу;
- безпосередньо монтажних робіт.
Розглянемо кожен із цих випадків.
Існує кілька типів найбільш поширених помилок, які можуть мати місце при розрахунках. Досить часто виникають неточності при вимірі даху. Слід пам’ятати, що ідеально рівні розміри можуть зустрічатися тільки на картинках. У реальності для максимально точних вимірів необхідно провести два виміри діагоналей. Якщо розбіжність становить понад 2 см, то зміни вважаються досить точними. В іншому випадку габарити необхідно переміряти. Адже, якщо розмір листів буде підібраний неправильно, це спричинить за собою наявність інших дефектів.
Друге правило грамотного проектування полягає у тому, щоб не забувати про розміри нахлеста. Дуже часто будівельники роблять помилку, використовуючи усереднені дані. Потрібно пам’ятати, що величину перекриття можна розрахувати за допомогою спеціальних формул, беручи до уваги кілька чинників. До них відносяться кут нахилу покрівлі, вид профнастилу, особливості клімату конкретного регіону, а також інших факторів експлуатації.
Для здійснення розрахунків необхідно пам’ятати головне правило: має бути якомога менше розрізів. Адже кожен розріз – це ризик появи іржі.
Довжина листа повинна дорівнювати висоті даху або бути коротким їй (тут важливо враховувати нахлест), щоб потім не було проблем із експлуатацією.
Процес вибору матеріалу
Як правило, профнастил маркірується таким чином, щоб підказати, як саме його можна використовувати в будівництві. Несучий або покрівельний профнастил відрізняється трапецієподібної хвилею і наявністю ребер жорсткості. Завдяки їх наявності вони прекрасно витримують сніговий покрив, сильні вітер або інші навантаження.
Досвідчений будівельники іноді рекомендують купувати універсальний профнастил. Слід пам’ятати, що вибір матеріалу слід робити виключно після того, як будуть проведені всі розрахунки несучої здатності листів і обрешітки. Якщо людина буде прагнути заощадити, не оцінюючи всі важливі чинники, дах може деформуватися і, отже, потребуватиме капітального ремонту.
Правильна збірка
Фахівці, які займаються монтажем профнастилу, виконують дуже важливу задачу – максимально якісно встановити профнастил. Необхідно, щоб його не зірвало поривом вітру або ж під нього не потрапила волога. І тут є кілька важливих особливостей, які допоможуть впоратися з цим завданням.
По-перше, тільки здається, що профнастил нічим не відрізняється з двох сторін. У реальності одна його полку ширша, ніж інша. Для того, щоб стикувати профнастил без зазорів між листами, меншу сторону завжди слід накривати більшою.
По-друге, зазори іноді можуть виникати через помилки в стикуванні елементів. Якщо спочатку зістикувати хвилі, а потім тільки скористатися заклепками для стягування листів, то, швидше за все, з’явиться зазор. Якщо ж з’єднати елементи до того, як вони будуть притягнуті, то проблем не буде.
Третій фактор полягає в тому, щоб правильно оцінити, який напрям вітру переважає у даній місцевості. Якщо листи будуть покладені стиком за напрямком вітру, то в стики буде забиватися волога. Також є ризик того, що матеріал буде зірваний при сильному штормі. Тому укладати листи в напрямку вітру не слід.
Помилок при роботі з профнастилом може бути дуже багато. І, щоб їх уникнути, необхідно дотримуватися всіх правил експлуатації. У цьому випадку з матеріалом не виникатиме ніяких проблем, і такий дах прослужить вам довгі роки.