Профнастил – сучасний матеріал, який широко застосовується в різних видах будівельних робіт. Основним напрямком застосування профлиста є звичайно покрівля, але поряд із покрівлею він також застосовується у виготовленні парканів, при обшивці стін тощо. Асортимент розмірів листів досить великий, тому кожен зможе підібрати для себе саме те, що потрібно.
Але як би не хотілося нам заощадити й максимально корисно використовувати набутий матеріал, все-таки без відходів у будівництві нікуди. Доводиться десь обрізати, підрізати, підганяти. І тут виникає питання: а чим же краще різати профнастил? Для того, щоб краще розібратися в цьому питанні, для початку, необхідно з’ясувати для себе з чого ж складається профлист.
Профнастил виготовляється з тонкого металевого листа. За допомогою спеціальних верстатів листу надається профіль у вигляді хвилі, шляхом прокатки листа між двома валами. Хвильовий профіль надає листу потрібну міцність. Після прокатки на лист наноситься полімерне покриття, яке захищає лист від впливу атмосферних опадів, сонячних променів, перешкоджає утворенню корозії та продовжує термін служби такого листа.
Після порізки листа, полімерний захисний шар у місці розрізання руйнується, що може привести до утворення на цьому місці корозії. Щоб уникнути руйнування листа іржею, місця різу необхідно обробити фарбою або лаком.
Вибір інструмента для різання профнастилу
Кутова шліфмашинка або болгарка
Характеризується вона високими швидкостями обертання абразивного ріжучого круга, за рахунок чого місця різу сильно розігріваються. Це загрожує тим, що захисне полімерне покриття приблизно по 5 мм від зрізу просто згорає, тим самим створюючи небезпеку виникнення корозії на всій довжині кромки листа.
Також «побічним ефектом» від різання профлиста болгаркою є велика кількість іскор, що розлітаються в різні боки й також можуть руйнувати полімерне покриття. Тому різати профнастил болгаркою вкрай небажано.
Електричний лобзик
При невеликих швидкостях руху ріжучого полотна, при різанні місце різу не нагрівається, тому цей інструмент більш оптимальний для виконання такої роботи. Ще однією його перевагою є можливість вирізати деталі різноманітних форм.
Ножиці по металу
Існує кілька різновидів ножиць по металу. Серед них є ручні та електричні. При невеликих обсягах запланованих робіт, ручні ножиці по металу відмінно можуть впоратися з поставленим завданням.
Ножовка по металу
При відсутності можливості використання спеціальних інструментів для різання профлиста, а різати потрібно небагато, то ножівка по металу цілком підійде. Також можна використовувати спеціальні насадки, які встановлюються на дриль.
Як захистити профнастил?
Який би інструмент не був обраний і як би акуратно не було зроблено зрізування, захисне покриття все одно в тій чи іншій мірі буде зруйновано. В подальшому це призведе до корозії цих місць і зниження терміну служби всієї конструкції. Тому всі місця різання необхідно обробити фарбою, підібравши її за кольором самого листа або спеціальними антикорозійними речовинами, які можна придбати в спеціалізованих магазинах.
Також при періодичному огляді конструкцій, максимальну увагу слід приділяти цим місцям. При дотриманні всіх правил роботи з цим матеріалом при монтажу – конструкції прослужать багато років, не доставляючи особливого клопоту з обслуговуванням.