Профнастил є неймовірно популярним матеріалом. Основною причиною такої поширеності є його універсальність. Його можна застосовувати в різних сферах будівельних робіт. «Профільні листи» – це не один виріб, а ціла група товарів, у кожного з яких є своя сфера застосування і набір принципових відмінностей.
Для того, щоб правильно вибрати тип профнастилу та його розміри, слід знати ключові характеристики кожної групи товарів і розуміти, який різновид профнастилу потрібно саме вам. А визначити це можна не тільки візуально, але й за спеціальним маркуванням.
Види профнастилу
Профнастил виготовляють з листової сталі рулонного типу. Сталь профілюється за допомогою спеціального обладнання, після чого поверхня стає хвилеподібною. А для того, щоб захистити поверхню від корозії, на неї наноситься захисне покриття.
До основних переваг використання профнастилу в будівництві можна віднести:
- невелика вага листів;
- прослужать без заміни кілька десятків років;
- збирати елементи профнастилу дуже просто;
- привабливий зовнішній вигляд;
- висока міцність.
Усі характеристики профнастилу можна умовно розділити на два типи. До першого належать експлуатаційні характеристики, а до другого – естетичні. До факторів, які визначають показники профнастилу, можна віднести:
- висоту хвилі та її форму;
- товщину вихідного листа металу;
- типи захисного покриття.
Найчастіше всі ці характеристики відображаються у маркуванні, яка ставиться на кожен лист. Якщо покупець вміє її читати, то потрібний типорозмір профнастилу можна придбати без проблем як у магазині або на складі, так і через інтернет прямо у виробника. Найчастіше купівля прямо на складі обійдеться істотно дешевше.
Як правильно розшифрувати маркування
Зазвичай маркування профлиста складається з букв і чисел. На початку варто одна або дві букви, які дають можливість значно скоротити кількість варіантів при пошуку потрібного матеріалу. Саме цей символ показує, для чого може використовуватися профнастил. Існує кілька типів:
- профнастил до маркуванням «С» відрізняється невеликим розміром хвиль. Він використовується для здійснення різних оздоблювальних робіт, парканів та інших цілей. У даному випадку найважливіше – це не технічні характеристики, а зовнішній вигляд;
- профнастил із маркуванням «Н» має несучу трапецієвидну хвилю і посилені додаткові ребра жорсткості. Його можна використовувати в якості різних елементів несучих конструкцій (наприклад, для дахів);
- профнастили групи «НС» універсальний та можуть застосовуватися як у вигляді стінових, так і у вигляді несучих елементів після попередніх розрахунків.
Після дефіса на аркушах пишеться цифровий код. Кожен елемент має своє значення і говорить про його розміри:
- друга група знаків показує товщину профілю листа (в міліметрах);
- третя група показує товщину металу;
- четверта група показує ширину профлиста (корисна та загальна величина);
- п’ята група показує граничну довжину профнастилу, що дуже важливо при будівництві.
Перші чотири групи знаків є обов’язковими і дають можливість потенційному покупцеві оцінити, наскільки міцним є конкретний виріб і, отже, для яких робіт воно може застосовуватися. У завдяки інформації щодо розмірів можна правильно сформувати так звану карту монтажу та мінімізувати втрати матеріалу.
Після чисел у маркуванні стоїть буквене позначення, яке вказує на те, яке захисне покриття було використано при виробництві профнастилу:
- маркування АЦ – покриття з алюмінію і цинку;
- маркування АК – покриття з кремнію і алюмінію;
- маркування ЕОПЦ – покриття з цинку з електролітами;
- маркування МЛ (після букв йде номер) – тип емалі, який використовується для покриття.
Якщо профнастил має полімерне покриття, то вказують стандартний номер кольору за шкалою RAL. Це дуже зручно, якщо потрібно замінити один або кілька аркушів.
Таким чином, знаючи маркування профлистов, можна без проблем визначити, що саме вам підійде. Маркування допомагає уникнути помилок при підборі матеріалу та значно знизить ризик помилки.